Тема: «Для чого людині серце» А. Дімаров
Мета: формувати читацькі навички шляхом спеціальних вправ та в процесі роботи над текстом;
уміння диференціювати ознаки доброго та лихого;
збагачувати мову дітей новими словами та виразами;
розвивати мовлення;
вчити працювати в групах;
виховувати доброзичливе ставлення до людини, бажання творити добро.
Обладнання: схеми, таблиці, підручник
Хід уроку
- Організаційний момент
Привітання.
- Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Ми — вам раді,
І вітаємо щиро Вас,
І запрошуємо ласкаво на урок у 3-В клас.
Автотренінг.
- Тепер давайте згадаємо наш автотренінг.
Я — учень,
Я ходжу до школи.
Мене навчають вчитись,
Я все розумію, я хочу все знати.
- Діти , а тепер скажіть яким має бути наш урок.
Урок має бути: |
Ми будемо: |
|
|
|
|
|
|
|
|
- Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок.
- Розчитування
- Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі. Тому ми й розпочнемо наш урок з розчитування.
- На вдих набираємо повітря, на видих сказали голосні звуки: (а, о, у, е,и, і.)
- У кого найбільша кулька? ( Імітування надування кульки)
- Робота за індивідуальними складовими таблицями.
- Читання за Едігеєм: церсе (серце), нарлюд ( )
азкак (казка), чиндівка (дівчинка ), чокловічо (чоловічок ), ортодаб ( ).
- Закінчи речення ( Хто це? Що це?)
- Рідна, лагідна, найдорожча — …
- Запашний, білий, смачний — …
- Сірий, зубатий, голодний — ….
- Білий, холодний. Пухнастий — …
- Робота над скоромовкою.
Бабин біб розцвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
- Промовити повільно;
- Промовити швидше;
- Промовити з вистукуванням;
- Промовити швидко.
- Читання на прискорення ( 1 хв.)
- Інтонування.
На доброті існує світ
І добротою пахне хліб,
І мирне небо, в школу йти —
Це також вияв доброти.
Прочитати:
- Спокійно;
- Сумно;
- Весело;
- З питальною інтонацією.
- Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, ми сьогодні починаємо з вами нову тему « Літературні казки».
Як, на вашу думку, які казки називають літературними?
— Так, це казки,які мають авторів.
А чим вони відрізняються від народних казок?
- Отже, в даному розділі вміщені казки українських авторів: В. Скомаровського, А. Дімарова, О. Зими, І. Калинця, В. Нестайка. І описують вони у своїх казках незвичайні пригоди, дивовижні перетворення. Вони наділяють своїх героїв позитивними і негативними рисами. На їх образах будемо вчитись розрізняти добро і зло, будемо прагнути стати добрішими, мудрішими, щирішими.
Отже, читати ми будемо « чарівні казки». Тому зараз ми подорожуватимемо світом казок. І я запросила до нас на урок доброту, світле і щире серце, почуття любові і співчуття. А для чого, ви дізнаєтесь, коли почуєте, яку казку ми будемо читати. А називається ця казка « Для чого людині серце».
Чи можете ви дати відповідь на запитання?А тепер подумайте і скажіть, чи зможемо ми побачити цих гостей, яких я запросила на урок. А відчути? Чи існують вони на землі? Де їх можна знайти?
- Робота над текстом.
- Читання тексту.
Текст поділяю на шість частин, клас — на шість груп і кожна дитина читають свою частину. Потім підемо на пошуки людського скарбу.
- Словникова робота
Плем’я дошкулити
Вражено щойно
Ринуться схвально
Вагаючись докоряти
безпорадно забава
жевріти
- Переказ тексту за опорними словами
« Секретарі» беруть для своєї групи картку з опорними словами, за допомогою якої переказують свою частину тексту.
I ч. |
II ч. |
|
|
III ч. |
IV ч. |
|
|
|
V ч. |
VI ч. |
|
|
|
- Читання тексту.
- Вголос;
- Вибірково;
- Ланцюжком;
- За особами.
- Обговорення тексту
- Де відбувалися описані події?
- Чому дерев’яні чоловічки не мали ніяких почуттів?
- Як змінилося життя чоловічка, коли лікар вставив йому серце доброї людини?
- Які чарівні перетворення описано в казці?
- Якою показано дівчинка в тексті?
- Поміркуйте, для чого людині серце.
- Яке б серце ви хотіли б мати?
- Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
І до сонця потягніться.
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз — присядьте, два присядьте
І за парту тихо сядьте.
- Гра «Добре і погано»
Що доброго і поганого дає людині серце |
Що доброго і поганого робить людина для серця |
||
Добре |
Погане |
Добре |
Погане |
Дає життя; |
Дає різні хвороби; |
Вона робить його добрим, щирим, відданим, співчутливим, чесним, привітним, світлим, великим. здоровим… |
Вона робить його жорстоким, грубим, не щирим;твердим, як камінь. |
- Діти, а від чого залежить, яке саме серце має людина? ( Від її способу життя, її виховання, культури та її душі)
- То яке серце було у дівчинки? ( Велике, світле, добре, чуйне, любило людей, дбайливе)
- З яким серцем краще жити?
- Правильно. Молодці, діти! Ви сьогодні дуже гарно працювали на уроці.
- Оцінювання учнів.
- Підсумок уроку
- То для чого дане людині серце?
- Відповідають за методом «Прес»: Я вважаю що… тому що… наприклад… отже… тому я вважаю..
Висновок: Живіть так, як підказує вам ваша совість, ваше серце. І завжди пам’ятайте: людина може бути кволою і хворою, але мати здорове і щире серце. Я вам бажаю, щоб серця були у вас великі і щирі, щоб вони не черствіли і не були маленькі. Засівайте в них зернинки доброти. Лише тоді ваші серця будуть здоровими.
- Домашнє завдання
Навчитись виразно читати й переказувати казку.
Скласти невеличку розповідь «Якби я був добрим серцем...»